PERSONAL INFORMATION
| Name | Stan Hansen |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 29 August 1949 |
| Age | 76 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Place of Birth | Knox City |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 146 Kg (321 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | West Texas A&M University |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, film actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame, Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1973-01-01 |


Check Out Other Celebrities.
| Tony Rumble |
| Tony Roberts |
| Tony Randall |
| Tony Plana |
| Tony Papenfuss |