PERSONAL INFORMATION
| Name | Robert Downey Jr. |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Manhattan, Greenwich Village |
| Date of Birth | 04 April 1965 |
| Age | 60 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Languages Spoken | English |
| Residence | Malibu |
| Signature | |
| Ethnicity | German Americans, American Jews, Swiss Americans |
| Native Language | English |
| Religion | Judaism, Christianity |
| Native Name | Robert John Downey Jr. |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 78 Kg (171 lbs) |
|---|---|
| Eye Color | Hazel |
| Height (in centimeters) | 173 cm |
| Height (in meters) | 1.73 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 8″ |
FAMILY
| Spouse | Susan Downey, Deborah Falconer |
|---|---|
| Father | Robert Downey Sr. |
| Children | Indio Downey |
| Partner | Sarah Jessica Parker |
| Mother | Elsie Downey |
| Siblings | Allyson Downey |
EDUCATION
| Educated At | Santa Monica High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, television actor, film producer, singer, musician, screenwriter, singer-songwriter, film director, voice actor, manufacturer |
|---|---|
| Nominations | Academy Award for Best Supporting Actor, Academy Award for Best Actor, Academy Award for Best Supporting Actor |
| Awards Received | California Hall of Fame, Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy, BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role, Golden Globe Awards, Saturn Award for Best Actor, Saturn Award for Best Actor, Saturn Award for Best Actor, Saturn Award for Best Actor, Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Series, Miniseries or Television Film, Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series, Saturn Awards, Actor Awards, MTV Movie & TV Awards, Disney Legends, Sitges Film Festival Best Actor award, Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture, Broadcast Film Critics Association Award for Best Supporting Actor, BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role, Academy Award for Best Supporting Actor |
| Work Period Start | 1970 |
| Instruments | voice |
| Genre | jazz |
| Field of Work | acting |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0000375 |
|---|---|
| @RobertDowneyJr | |
| @robertdowneyjr | |
| robertdowneyjr | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ron Balicki |
| RonReaco Lee |
| Ronn Carroll |
| Ronny Cox |
| Ronnie Schell |