PERSONAL INFORMATION
| Name | Rick Genest |
|---|---|
| Gender | Male |
| Place of Birth | Châteauguay |
| Date of Birth | 07 August 1985 |
| Age at Death | 32 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Nationality | United States |
| Date of Death | 01 August 2018 |
| Place of Death | Montreal |
| Languages Spoken | English, French |
| Birth Name | Rick Stephan Genest |
| Native Name | Rick Genest |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 175 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.75 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 8″ |
| Weight | 78 Kg (171 lbs) |
CAREER
| Profession | actor, model, film actor, television actor |
|---|---|
| Work Period Start | 2009 |
| Work Period End | 2018 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm4868107 |
|---|---|
| @zombieboyofficial | |
| @ricothezombie | |
| RicoTheZombie | |
| Official Website | http://rickgenest.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ron Bohmer |
| Ron Asheton |
| Ronn Moss |
| Ronny Graham |
| Ronnie Scribner |