PERSONAL INFORMATION
| Name | Red Grange |
|---|---|
| Gender | Male |
| Place of Birth | Sullivan County |
| Place of Death | Lake Wales |
| Date of Birth | 13 June 1903 |
| Age at Death | 87 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Date of Death | 28 January 1991 |
| Nationality | United States |
| Nickname | Red |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 175 Kg (385 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 71 cm |
| Height (in meters) | 0.71 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 3″ |
FAMILY
| Siblings | Garland Grange |
|---|
EDUCATION
| Educated At | University of Illinois Urbana–Champaign, Wheaton Warrenville South High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, American football player |
|---|---|
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame, Chicago Tribune Silver Football |
| Work Period End | 1934 |
| Work Period Start | 1925 |


Check Out Other Celebrities.
| Ron Bohmer |
| Ron Asheton |
| Ronn Moss |
| Ronny Graham |
| Ronnie Scribner |