PERSONAL INFORMATION
| Name | Raven |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 08 September 1964 |
| Age | 61 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Place of Birth | Philadelphia |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Scott Craig Levy |
| Nickname | New Jersey Stud |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 111 Kg (244 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
FAMILY
| Father | Paul F. Levy |
|---|---|
| Spouse | Selina Kyle |
EDUCATION
| Educated At | Lake Worth Community High School, University of Delaware |
|---|
CAREER
| Work Period Start | 1988 |
|---|---|
| Member Of | Raven’s Nest |
| Profession | professional wrestler, actor, film actor, writer, podcaster, amateur wrestler, screenwriter, military personnel |
| Field of Work | professional wrestling, comics, wrestling |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.theraveneffect.com/ |
|---|---|
| @theraveneffect | |
| IMDB ID | nm0506610 |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ron Balicki |
| RonReaco Lee |
| Ronn Carroll |
| Ronny Cox |
| Ronnie Schell |