PERSONAL INFORMATION
| Name | Mr. Fuji |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 04 May 1934 |
| Age at Death | 82 Years |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Place of Birth | Honolulu |
| Date of Death | 28 August 2016 |
| Place of Death | Clarksville |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 107 Kg (235 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 177 cm |
| Height (in meters) | 1.77 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 9″ |
EDUCATION
| Educated At | President William McKinley High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, manager, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1965-12-15 |
| Work Period End | 1996-03-31 |
| Awards Received | WWE Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |