PERSONAL INFORMATION
| Name | Merlin Olsen |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 15 September 1940 |
| Age at Death | 69 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Date of Death | 11 March 2010 |
| Place of Birth | Logan |
| Nationality | United States |
| Place of Death | City of Hope National Medical Center |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 270 Kg (595 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 196 cm |
| Height (in meters) | 1.96 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
FAMILY
| Siblings | Phil Olsen |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Logan High School, Jon M. Huntsman School of Business |
|---|
CAREER
| Profession | television actor, actor, American football player |
|---|---|
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame |
| Work Period Start | 1962 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |