PERSONAL INFORMATION
| Name | Matt Wiese |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Place of Birth | New York City |
| Date of Birth | 22 September 1971 |
| Age | 54 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 129 Kg (284 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 196 cm |
| Height (in meters) | 1.96 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | Arizona State University |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, television actor, film actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1997 |
| Work Period End | 2006-09-16 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |