PERSONAL INFORMATION
| Name | Marshawn Lynch |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 22 April 1986 |
| Age | 39 Years |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Place of Birth | Oakland |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 180 cm |
| Height (in meters) | 1.80 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
EDUCATION
| Educated At | Oakland Technical High School, University of California, Berkeley |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 2007 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.marshawn23.com/Home.aspx |
|---|---|
| IMDB ID | nm2834234 |
| @moneylynch, @MoneyLynch | |
| MoneyLynch | |
| YouTube Channel | UCSSY2es3o-FaH72a6K9bd3Q |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |