PERSONAL INFORMATION
| Name | Lex Luger |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 21 June 1958 |
| Age | 67 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Place of Birth | Buffalo |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 125 Kg (275 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Orchard Park High School, Pennsylvania State University, University of Pennsylvania, University of Miami |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, television actor, American football player, Canadian football player |
|---|---|
| Work Period Start | 1985-09 |
| Work Period End | 2011 |
| Employer | World Championship Wrestling, WWE |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0679567 |
|---|---|
| @GenuineLexLuger | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |