PERSONAL INFORMATION
| Name | Lafayette Russell |
|---|---|
| Date of Death | 16 March 1978 |
| Date of Birth | [‘1905-05-31’, ‘1905’] |
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Osawatomie |
| Place of Death | Coffeyville |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 195 Kg (429 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 73 cm |
| Height (in meters) | 0.73 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 4″ |
EDUCATION
| Educated At | Missouri Military Academy, Northwestern University |
|---|
CAREER
| Profession | actor, film actor, American football player |
|---|


Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |