PERSONAL INFORMATION
| Name | Ken Anderson |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 06 March 1976 |
| Age | 49 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Birth | Minneapolis |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Ken Anderson |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 110 Kg (242 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1999 |
| Work Period End | 2019 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1867747 |
|---|---|
| @mrkenanderson | |
| @misterkenanderson | |
| Wikipedia | Wikipedia |
