PERSONAL INFORMATION
| Name | Franco Columbu |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States, Italy |
| Date of Birth | 07 August 1941 |
| Age at Death | 78 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Place of Birth | Ollolai |
| Languages Spoken | Italian, English |
| Date of Death | 30 August 2019 |
| Place of Death | Olbia |
| Native Name | Franco Columbu |
| Birth Name | Francesco Columbu |
| Nickname | The Sardinian Strongman |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 165 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.65 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 4″ |
| Weight | 84 Kg (185 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Cleveland Chiropractic College |
|---|
CAREER
| Profession | actor, screenwriter, writer, boxer, powerlifter, film director, film producer, weightlifter, chiropractor, bodybuilder |
|---|---|
| Work Period Start | 1959 |
| Member Of | International Federation of BodyBuilding & Fitness |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0173372 |
|---|---|
| Official Website | http://www.columbu.com/, https://francescocolumbu.com/ |
| @francocolumbu | |
| @francocolumbu | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |