PERSONAL INFORMATION
| Name | Joe Greene |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 24 September 1946 |
| Age | 79 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Place of Birth | Temple |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 276 Kg (608 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 76 cm |
| Height (in meters) | 0.76 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | University of North Texas, Temple High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, American football player, television actor, film actor |
|---|---|
| Nominations | Walter Payton Man of the Year Award |
| Awards Received | NFL Rookie of the Year, AP NFL Defensive Player of the Year Award, AP NFL Defensive Player of the Year Award, Walter Payton Man of the Year Award, Pro Football Hall of Fame |
| Work Period Start | 1969 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0338797 |
|---|---|
| Official Website | http://meanjoegreene75.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |