PERSONAL INFORMATION
| Name | Jimmy McKinney |
|---|---|
| Gender | Male |
| Place of Birth | St. Louis |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | [‘1983-08-23’, ‘1983-08-02’] |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 93 Kg (205 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 192 cm |
| Height (in meters) | 1.92 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Vashon High School, University of Missouri |
|---|
CAREER
| Profession | actor, basketball player, film actor |
|---|---|
| Work Period Start | 2006 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |