PERSONAL INFORMATION
| Name | Jalen Rose |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30 January 1973 |
| Age | 52 Years |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Place of Birth | Detroit |
| Nationality | United States |
| Residence | Detroit |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 203 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 2.03 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 7″ |
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
FAMILY
| Father | Jimmy Walker |
|---|---|
| Spouse | Molly Qerim |
EDUCATION
| Educated At | Southwestern High School, University of Michigan, University of Maryland Global Campus |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, actor, podcaster |
|---|---|
| Awards Received | NBA Most Improved Player Award |
| Work Period End | 2007 |
| Work Period Start | 1994 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.jalenrose.com/ |
|---|---|
| @jalenrose, @JalenRose | |
| IMDB ID | nm0741448 |
| @jalenvseverybody | |
| YouTube Channel | UCw1MgIS6GOCBgOwVXT6Mb2A |
| JalenRose | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |