PERSONAL INFORMATION
| Name | Jake Roberts |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 30 May 1955 |
| Age | 70 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Place of Birth | Gainesville |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 113 Kg (249 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 198 cm |
| Height (in meters) | 1.98 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
FAMILY
| Father | Grizzly Smith |
|---|---|
| Siblings | Michael Smith, Rockin’ Robin |
CAREER
| Profession | professional wrestler, film editor, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1975 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://jakethesnakeroberts.com/ |
|---|---|
| IMDB ID | nm0731195 |
| @JakeSnakeDDT | |
| YouTube Channel | UCnw2R6ZRmv0NfV0rkYrCPUQ |
| Jake-Roberts-100004659391314 | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |