PERSONAL INFORMATION
| Name | Gorilla Monsoon |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Rochester |
| Date of Birth | 04 June 1937 |
| Age at Death | 62 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Date of Death | 06 October 1999 |
| Place of Death | Willingboro |
| Birth Name | Robert James Marella |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Robert James Marella |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 182 Kg (401 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 196 cm |
| Height (in meters) | 1.96 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
FAMILY
| Children | Joey Marella, Victor QuiƱones |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Ithaca College |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1959 |


Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |