PERSONAL INFORMATION
| Name | Don “The Dragon” Wilson |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 10 September 1954 |
| Age | 71 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Place of Birth | Madison County |
| Birth Name | Donald Glen Wilson |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 185 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
| Weight | 88 Kg (194 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | United States Coast Guard Academy, Eastern Florida State College, Florida Institute of Technology |
|---|
CAREER
| Profession | kickboxer, film actor, stunt performer, actor, screenwriter, film producer |
|---|---|
| Work Period Start | 1974 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0933310 |
|---|---|
| Official Website | http://www.donthedragonwilson.com |
| @ddragonw | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |