PERSONAL INFORMATION
| Name | Buff Bagwell |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 10 January 1970 |
| Age | 55 Years |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Place of Birth | Marietta |
| Residence | Marietta |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 112 Kg (246 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | Sprayberry High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, professional wrestler, film actor |
|---|---|
| Employer | Total Nonstop Action Wrestling |
| Work Period Start | 1990 |
| Work Period End | 2021 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0046825 |
|---|---|
| @REALbuffbagwell | |
| Official Website | http://realbuffbagwell.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |