PERSONAL INFORMATION
| Name | Boomer Esiason |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17 April 1961 |
| Age | 64 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | West Islip |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 192 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.92 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
| Weight | 102 Kg (224 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | University of Maryland |
|---|
CAREER
| Profession | television presenter, American football player, actor, sports commentator |
|---|---|
| Nominations | Walter Payton Man of the Year Award |
| Awards Received | Walter Payton Man of the Year Award |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |