PERSONAL INFORMATION
| Name | Terrell Suggs |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11 October 1982 |
| Age | 43 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Place of Birth | Minneapolis |
| Nationality | United States |
| Residence | Minneapolis, Chandler |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 118 Kg (260 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 191 cm |
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Hamilton High School, Arizona State University, University of Miami |
|---|
CAREER
| Profession | screenwriter, film producer, actor, American football player |
|---|---|
| Nominations | Best NFL Player ESPY Award |
| Awards Received | Lombardi Award, Bronko Nagurski Trophy, NFL Rookie of the Year, AP NFL Defensive Player of the Year Award |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm2787318 |
|---|---|
| @untouchablejay4 | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Tony Rock |
| Tony Revolori |
| Tony Pope |
| Tony Perez |
| Tony Orlando |