PERSONAL INFORMATION
| Name | Taylor Wily |
|---|---|
| Date of Birth | 14 June 1968 |
| Age at Death | 56 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Honolulu |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Date of Death | 20 June 2024 |
| Native Name | Taylor Wily |
| Birth Name | Teila Tuli |
| Place of Death | Hurricane |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 200 Kg (440 lbs) |
CAREER
| Profession | rikishi, actor, mixed martial arts fighter, television actor |
|---|

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1711334 |
|---|---|
| taylor.wily | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Tony Rumble |
| Tony Roberts |
| Tony Randall |
| Tony Plana |
| Tony Papenfuss |