PERSONAL INFORMATION
| Name | Roman Gabriel |
|---|---|
| Date of Birth | 05 August 1940 |
| Age at Death | 83 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Place of Birth | Wilmington |
| Nationality | United States |
| Gender | Male |
| Date of Death | 20 April 2024 |
| Languages Spoken | English |
| Native Name | Roman Gabriel |
| Place of Death | Little River |
| Birth Name | Roman Ildonzo Gabriel Jr. |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 225 Kg (496 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 77 cm |
| Height (in meters) | 0.77 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 6″ |
EDUCATION
| Educated At | North Carolina State University, California State Polytechnic University, Pomona, New Hanover High School |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, businessperson, actor |
|---|---|
| Awards Received | North Carolina Sports Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Ron Bohmer |
| Ron Asheton |
| Ronn Moss |
| Ronny Graham |
| Ronnie Scribner |