PERSONAL INFORMATION
| Name | Murphy Jensen |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Ludington |
| Date of Birth | 30 October 1968 |
| Age | 57 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 193 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
| Weight | 82 Kg (180 lbs) |
FAMILY
| Siblings | Luke Jensen |
|---|
EDUCATION
| Educated At | University of Southern California, University of Georgia |
|---|
CAREER
| Profession | tennis player, actor, television actor, film actor |
|---|---|
| Work Period End | 2006 |
| Work Period Start | 1991 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |