PERSONAL INFORMATION
| Name | Michael Irvin |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 05 March 1966 |
| Age | 59 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Birth | Fort Lauderdale |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 94 Kg (207 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | St. Thomas Aquinas High School, Piper High School, University of Miami |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|---|
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame |
| Work Period Start | 1988 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1664542 |
|---|---|
| @michaelirvin88 | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |