PERSONAL INFORMATION
| Name | Lyle Alzado |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 03 April 1949 |
| Age at Death | 43 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Date of Death | 14 May 1992 |
| Place of Birth | Brooklyn |
| Place of Death | Portland |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Birth Name | Lyle Martin Alzado |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 255 Kg (562 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 191 cm |
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Lawrence High School, Yankton College, Kilgore College |
|---|
CAREER
| Profession | actor, film actor, television actor, boxer, American football player |
|---|

