PERSONAL INFORMATION
| Name | Kenny Washington |
|---|---|
| Date of Birth | 31 August 1918 |
| Age at Death | 52 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Date of Death | 24 June 1971 |
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Los Angeles |
| Place of Death | Los Angeles |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 237 Kg (522 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 75 cm |
| Height (in meters) | 0.75 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | Abraham Lincoln High School |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|---|
| Member Of | Alpha Phi Alpha |
| Work Period End | 1948 |
| Work Period Start | 1946 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |