PERSONAL INFORMATION
| Name | Ken Shamrock |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 11 February 1964 |
| Age | 61 Years |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Place of Birth | Robins Air Force Base |
| Residence | Reno |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Birth Name | Kenneth Wayne Kilpatrick |
| Native Name | Kenneth Wayne Shamrock |
| Nickname | The World’s Most Dangerous Man |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 110 Kg (242 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
FAMILY
| Siblings | Frank Shamrock |
|---|---|
| Father | Bob Shamrock |
CAREER
| Profession | actor, American football player, professional wrestler, mixed martial arts fighter, writer, kickboxer |
|---|

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0787900 |
|---|---|
| Official Website | https://kenshamrock.com/ |
| @Ken_Shamrock | |
| @kenshamrockofficial | |
| worldsmostdangerousman | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |