PERSONAL INFORMATION
| Name | John Matuszak |
|---|---|
| Date of Birth | 25 October 1950 |
| Age at Death | 38 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Date of Death | 17 June 1989 |
| Nationality | United States |
| Place of Death | Hollywood |
| Place of Birth | Oak Creek |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 203 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 2.03 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 7″ |
| Weight | 128 Kg (282 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Oak Creek High School, University of Tampa, Iowa Central Community College |
|---|
CAREER
| Profession | actor, American football player, television actor, film actor |
|---|

