PERSONAL INFORMATION
| Name | Jo Jo White |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16 November 1946 |
| Age at Death | 71 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Place of Birth | St. Louis |
| Nationality | United States |
| Date of Death | 16 January 2018 |
| Place of Death | Boston |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
| Native Name | Joseph Henry White |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 190 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.90 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 86 Kg (189 lbs) |
FAMILY
| Children | Brian J. White |
|---|
EDUCATION
| Educated At | University of Kansas, Dartmouth College, McKinley Classical Leadership Academy |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, basketball coach, restaurateur, actor |
|---|---|
| Awards Received | NBA All-Rookie Team, Bill Russell NBA Finals Most Valuable Player Award |
| Work Period End | 1981 |
| Work Period Start | 1969 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0924973 |
|---|---|
| Official Website | http://www.jojowhite10.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |
