PERSONAL INFORMATION
| Name | Howie Long |
|---|---|
| Date of Birth | 06 January 1960 |
| Age | 65 Years |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Place of Birth | Somerville |
| Nationality | United States |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Howard Matthew Michael Long |
| Birth Name | Howard Michael Long |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 196 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.96 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
| Weight | 122 Kg (268 lbs) |
FAMILY
| Children | Chris Long, Kyle Long |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Milford High School, Villanova University |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|---|
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame, Newspaper Enterprise Association Defensive Player of the Year Award, National Football League 1980s All-Decade Team |

