PERSONAL INFORMATION
| Name | Haystacks Calhoun |
|---|---|
| Date of Birth | 03 August 1934 |
| Age at Death | 55 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Date of Death | 07 December 1989 |
| Place of Death | McKinney |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | McKinney |
| Gender | Male |
| Birth Name | William Dee Calhoun |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 290 Kg (639 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 195 cm |
| Height (in meters) | 1.95 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 4″ |
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1954 |

