PERSONAL INFORMATION
| Name | Greg Plitt |
|---|---|
| Date of Birth | 03 November 1977 |
| Age at Death | 37 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Gender | Male |
| Date of Death | 17 January 2015 |
| Place of Birth | Baltimore |
| Place of Death | Burbank |
| Nationality | United States |
| Native Name | George Gregory Plitt, Jr. |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Eye Color | Green |
|---|---|
| Weight | 79 Kg (174 lbs) |
| Height (in centimeters) | 179 cm |
| Height (in meters) | 1.79 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
EDUCATION
| Educated At | United States Military Academy, Gilman School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, model, film actor, stage actor, television actor |
|---|---|
| Field of Work | model |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.gregplitt.com/ |
|---|---|
| IMDB ID | nm2013400 |
| gregplittpage | |
| @gregplitt | |
| @gregplitt | |
| Wikipedia | Wikipedia |
