PERSONAL INFORMATION
| Name | Glenn Morris |
|---|---|
| Gender | Male |
| Place of Birth | Simla |
| Place of Death | Palo Alto |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 18 June 1912 |
| Age at Death | 61 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Date of Death | 31 January 1974 |
| Native Name | Glenn Edward Morris |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 84 Kg (185 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Colorado State University |
|---|
CAREER
| Profession | actor, athletics competitor, film actor, American football player |
|---|---|
| Awards Received | James E. Sullivan Award |


Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |