PERSONAL INFORMATION
| Name | George Steele |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 16 April 1937 |
| Age at Death | 79 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Place of Birth | Detroit |
| Date of Death | 16 February 2017 |
| Place of Death | Cocoa Beach |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 131 Kg (288 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 191 cm |
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Michigan State University, Central Michigan University |
|---|
CAREER
| Profession | actor, teacher, professional wrestler, film actor, television actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1962 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0824552 |
|---|---|
| @georgesteele | |
| Official Website | http://www.georgetheanimalsteele.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |