PERSONAL INFORMATION
| Name | Fred Dryer |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Hawthorne |
| Date of Birth | 06 July 1946 |
| Age | 79 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Birth Name | John Frederick Dryer |
| Religion | Christianity |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 198 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.98 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
| Weight | 240 Kg (529 lbs) |
| Eye Color | Blue |
FAMILY
| Spouse | Tracy Vaccaro |
|---|
EDUCATION
| Educated At | San Diego State University, Lawndale High School, El Camino College |
|---|
CAREER
| Profession | actor, television actor, American football player, film actor, screenwriter, film director |
|---|---|
| Work Period Start | 1976 |
| Notable Works | Hunter |
| Awards Received | Little All-America college football team, All-Pro, 1975 Pro Bowl |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0004885 |
|---|---|
| Official Website | http://freddryer.net/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Ian Cardoni |
| Ian Bohen |
| Ian Anthony Dale |
| I. Stanford Jolley |
| Héctor Elizondo |