PERSONAL INFORMATION
| Name | Del Harris |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | [‘1937-06-18’, ‘1937’] |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Plainfield |
| Residence | Dale, Indiana |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 200 Kg (440 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Plainfield High School, Indiana University Bloomington |
|---|
CAREER
| Profession | basketball coach, actor, writer |
|---|---|
| Awards Received | NBA Coach of the Year Award, John Bunn Award |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |