PERSONAL INFORMATION
| Name | Dan Majerle |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 09 September 1965 |
| Age | 60 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Traverse City |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
| Nickname | Thunder Dan |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 198 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.98 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Traverse City Central High School, Central Michigan University |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, basketball coach, actor, film actor, head coach |
|---|---|
| Work Period End | 2002 |
| Work Period Start | 1988 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |