PERSONAL INFORMATION
| Name | Colton Ford |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Pasadena |
| Date of Birth | 12 October 1962 |
| Age at Death | 62 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Birth Name | Glenn William Soukesian |
| Date of Death | 19 May 2025 |
| Place of Death | Palm Springs |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 183 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.83 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
| Weight | 92 Kg (202 lbs) |
CAREER
| Profession | pornographic actor, singer, actor, film actor, model, recording artist |
|---|---|
| Genre | house music |
| Instruments | voice |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1357199, nm1306633 |
|---|---|
| Official Website | http://www.coltonfordmusic.com |
| ColtonFordMusic | |
| @ColtonFordMusic | |
| @therealcoltonf | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |