PERSONAL INFORMATION
| Name | Chuck Liddell |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 17 December 1969 |
| Age | 56 Years |
| Zodiac Sign | Sagittarius |
| Place of Birth | Santa Barbara |
| Birth Name | Charles David Liddell |
| Languages Spoken | English |
| Native Name | Chuck Liddell |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 96 Kg (211 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 188 cm |
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
EDUCATION
| Educated At | California Polytechnic State University, San Marcos High School |
|---|
CAREER
| Profession | mixed martial arts fighter, kickboxer, karateka, amateur wrestler, actor, athlete |
|---|---|
| Field of Work | film acting, sport |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| Official Website | http://www.iceman.tv, https://www.chuckliddell.com/ |
|---|---|
| IMDB ID | nm1101910 |
| @chuckliddell, @ChuckLiddell | |
| ChuckLiddell | |
| @chuckliddell | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |