PERSONAL INFORMATION
| Name | Charles Wright |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 16 May 1961 |
| Age | 64 Years |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Place of Birth | Las Vegas |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 150 Kg (330 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 198 cm |
| Height (in meters) | 1.98 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | University of Nevada, Reno |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1989 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0942275 |
|---|---|
| @thegodfather | |
| @thegodfather | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |