PERSONAL INFORMATION
| Name | Bob Backlund |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 14 August 1949 |
| Age | 76 Years |
| Zodiac Sign | Leo |
| Place of Birth | Princeton |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 109 Kg (240 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | North Dakota State University, Waldorf University |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, amateur wrestler |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame, Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1973 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0045682 |
|---|---|
| Official Website | http://www.backlundenergy.com |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |