PERSONAL INFORMATION
| Name | Bo Jackson |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30 November 1962 |
| Age | 63 Years |
| Zodiac Sign | Sagittarius |
| Place of Birth | Bessemer |
| Nationality | United States |
| Birth Name | Vincent Edward Jackson |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 185 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
| Weight | 104 Kg (229 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Auburn University, McAdory High School |
|---|
CAREER
| Profession | baseball player, banker, American football player, athletics competitor, actor |
|---|---|
| Awards Received | Heisman Trophy, UPI College Football Player of the Year, Walter Camp Award, Chic Harley Award, Major League Baseball All-Star Game Most Valuable Player Award |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0413313 |
|---|---|
| @bojackson | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |