PERSONAL INFORMATION
| Name | Bernie Casey |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Wyco |
| Date of Death | 19 September 2017 |
| Place of Death | Los Angeles |
| Date of Birth | 08 June 1939 |
| Age at Death | 78 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Languages Spoken | English |
| Gender | Male |
| Ethnicity | African Americans |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 215 Kg (473 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 76 cm |
| Height (in meters) | 0.76 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | Bowling Green State University, East High School |
|---|
CAREER
| Profession | athletics competitor, American football player, television actor, film actor, actor, painter |
|---|


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |