PERSONAL INFORMATION
| Name | Ben Davidson |
|---|---|
| Date of Birth | 14 June 1940 |
| Age at Death | 85 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Date of Death | [‘2012-07-03’, ‘2012-07-02’] |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Los Angeles |
| Place of Death | San Diego |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 275 Kg (606 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 80 cm |
| Height (in meters) | 0.80 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 7″ |
EDUCATION
| Educated At | Woodrow Wilson High School, East Los Angeles College |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|

