PERSONAL INFORMATION
| Name | Bam Bam Bigelow |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 01 September 1961 |
| Age at Death | 45 Years |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Date of Death | 19 January 2007 |
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Mount Laurel |
| Place of Death | Hudson |
| Birth Name | Scott Charles Bigelow |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 147 Kg (324 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Neptune High School |
|---|
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1985 |
| Work Period End | 2006 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |