PERSONAL INFORMATION
| Name | Andre Ward |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 23 February 1984 |
| Age | 41 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Birth | San Francisco |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 80 Kg (176 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 185 cm |
| Height (in meters) | 1.85 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | Hayward High School |
|---|
CAREER
| Profession | boxer, actor |
|---|---|
| Awards Received | The Ring magazine Comeback of the Year, WBO World Light Heavyweight Champion, Sam Taub Award |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| @andreward | |
| IMDB ID | nm3188266 |
| Official Website | http://www.andresogward.com |
| @andresogward | |
| Wikipedia | Wikipedia |
