PERSONAL INFORMATION
| Name | Ahman Green |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16 February 1977 |
| Age | 48 Years |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Place of Birth | Omaha |
| Nationality | United States |
| Religion | Islam |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 220 Kg (485 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 183 cm |
| Height (in meters) | 1.83 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
EDUCATION
| Educated At | Omaha Central High School |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, actor |
|---|

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm1476524 |
|---|---|
| Official Website | http://www.ahmangreen.com/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities
| Alexander Woollcott |
| Alexander Tsekalo |
| Alexander Polinsky |
| Alexander Kogan |
| Alexander Kaletski |