PERSONAL INFORMATION
| Name | Walt Frazier |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29 March 1945 |
| Age | 80 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Place of Birth | Atlanta |
| Nationality | United States |
| Residence | Atlanta |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 93 Kg (205 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 193 cm |
| Height (in meters) | 1.93 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Southern Illinois University Carbondale, David T. Howard High School |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, actor |
|---|---|
| Awards Received | NBA All-Rookie Team, NBA All-Defensive Team, NBA All-Defensive Team, All-NBA Team, NBA All-Defensive Team, NBA All-Defensive Team, All-NBA Team, NBA All-Defensive Team, NBA All-Defensive Team, All-NBA Team, NBA All-Defensive Team, NBA All-Star Game Kobe Bryant Most Valuable Player Award, All-NBA Team |
| Member Of | Alpha Phi Alpha |
| Work Period End | 1980 |
| Work Period Start | 1967 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0292640 |
|---|---|
| @waltfrazier, @WaltFrazier | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Brandon Henschel |
| Bill Catching |
| Ari Zagaris |
| Allen Joseph |
| Ċ½eljko Ivanek |